Friday, January 27, 2017

SUPERBOWL 51 - najava


Prva nedjelja u veljači je u Americi rezervirana za jedan od 3 njihova najvažnija praznika. Uz Thanksgiving i Independence day (4th of July), tu je naravno i Superbowl Sunday, koji se ove godine igra na NRG stadionu u Houstonu, Texas. To je dan na koji se u SAD-u, a i šire, kroz cijeli dan isčekuje početak velikog finala NFL lige. Za taj događaj se snimaju posebne reklame, postoje posebna jela koja se spremaju za taj dan i zaista je to nešto posebno u Americi. A svi znamo da su Ameri u tome posebno dobri, od svega uspiju napraviti veliki show. 

Ne treba ni govoriti koliki se iznosi američkih dolara vrte na taj dan, i koliko NFL kao organizacija uprihoduje samo od te jedne utakmice. Lani je jubilarni 50. Superbowl postao jednodnevni događaj s najvećim prihodima u povijesti, s oko $620mil s čime je s trona skinuo boksački meč Mannya Pacquiaoa i Floyda Mayweathera koji je do tad bio na vrhu s prihodima od oko $600mil. 

Pošto su Amerikanci jako čudan narod, na nedavnim anketama koje su provedene kod odraslih ljudi širem Amerike, čak 18% ih je izjavilo kako su za njih reklame najbitniji dio Superbowl Sundaya. Naravno, zbog toga ruke trlja televizijska kuća FOX, koja ove godine ima prava na prijenos Superbowla. Oni 30 sec reklame u toku utakmice naplaćuju između 5 i 5.5 miliona dolara. Koliko je to enorman iznos govori podatak da su cijene reklama za ovogodišnju 7. utakmicu MLB World Seriesa između Chicago Cubsa i Cleveland Indiansa bile oko $500,000 za 30 sec, što je 10 puta manje. 
Kad već pričamo o stvarima nevezanim za samu utakmicu, valja napomenuti kako će na poluvremenu utakmice nastupati Lady Gaga, što vjerojatno jamči spektakl kakav još nismo vidjeli na Half time Showu na Superbowlu, a bilo je stvarno svega i za svakoga izvođača je velika čast biti izabran da nastupa na poluvremenu najveće utakmice godine. 
Jedna od najpoznatijih tradicija na Superbowlovima je takozvani "Gatorade shower", kada igrače pobjedničke momčadi okupaju svog trenera Gatoredeom na kraju utakmice. Amerikanci nebi bili Amerikanci da i tu ne postoje oklade, a jedna od najzanimljivijih svake godine je oklada koje će boje biti taj Gatorade. Ako bi se netko okladio na to, kladioničarska kuća Bovada je kao favorite s koeficijentom 4.00 postavila narančastu, žutu, lime zelenu i prozirnu. Crvena (7,00), plava (7,50) i ljubičasta (13,00) su također u ponudi. 

Što se tiče same utakmice, Superbowl 51 bi mogao biti jedan od najzanimljvijih u posljednje vrijeme, barem što se tiče ekipa koje nastupaju u njemu, a to su naravno New England Patriotsi i Atlanta Falconsi. U najavi to izgleda kao jedna zaista sjajna utakmica jer obje ekipe predvode sjajni QB-ovi, s jedne strane po mnogima i najbolji QB svih vremena Tom Brady a s druge izgledni kandidat za MVP nagradu, Matt Ryan.



New England Patriotsi su najuspješnija momčad u ovom stoljeću u NFL-u, i vjerojatno jedina ekipa koju možemo zvai dinastijom. Otkad ih je 1996. godine preuzeo Bill Belichick, Patriotsi su u svim sezonama završavali prvi ili drugi u svojoj diviziji, osim u prvoj sezoni pod Belichickom. U svojoj povijesti su 8 puta nastupali u Superbowlu, i imaju omjer 4 pobjede i 4 poraza, a sva 4 naslova su uzeli u eri Belichick-Brady. U toj eri imaju i 2 Superbowl poraza, oba od njihove crne mačke, New York Giantsa i Elia Manninga. 
Što se tiče ove sezone, kao najveći problem za Patriotse izgledala suspenzija njihovog QB-a Toma Bradya na prve 4 utakmice sezone zbog afere s ispumpanim loptama još iz konferencijskog finala 2015. godine protiv Indianapolis Coltsa. Ali, to se i nije pokazalo kao toliki problem za Patriotse, jer se rezervni QB Jimmy Garropolo pokazao kao više nego dobra zamjena za Bradya. Patriotsi su u te prve 4 utakmice ostvarili 3 pobjede i kad se vratio Brady već su bili na dobrom putu ka playoffu, a Brady je to uspiješno i nastavio sa omjerom 11-1 do kraja sezone, a jedini poraz je došao od Seattlea. U playoffu su bili slobodni prvo kolo, pa su im sljedila 2 utakmice na njihovom terenu, gdje Brady u pravilu ne gubi, i to se tako i pokazalo i svladali su Houston Texanse 34-16 te Pittsburgh Steelerse 36-17 i plasirali se u Superbowl. 

Patriotsi imaju jednu jako dobru i kompletnu ekipu, sa odličnim napadom koji, naravno, predvodi Tom Brady, i jednu jako dobru ali i dosta podcjenjenu obranu. Bradyu će ovo biti 7. Superbowl, po čemu je apsolutni rekoreder, a sljedeći iza njega je John Elway sa 5 nastupa. Ono što taj napad čini tako dobrim nije samo Tom Brady, već kompletan sistem igre koji su postavili Bill Belichick i ofanzivni koordinator Josh McDaniels. Pošto zbog ozljede neće biti njihovog najboljeg hvatača TE-a Roba Gronkowskog, u glavne hvatačke opcije Bradya pretvorili su se WR Julian Edelman, koji je i bio jedna od glavnih prijetnji u ovom napadu, te dosta iznenađujuće WR Chris Hogan, koji je uništio Pittsburgh u konferencijskom finalu sa 9 hvatanja za 180 yardi i 2 TD. Koliko god da je to iznenađenje, jer je Hogan do ove sezone bio osrednji WR u ne tako dobrim Buffalo Billsima, to zapravo nikoga ne čudi jer je upravno zbog toga Bill Belichick najboli trener u NFL-u. On rijetko dovodi velike zvijezde u svoju ekipu, puno češće uzme igrače kao što je Hogan, i svojim sistemom od njih napravi zvijezde. Osim Hogana i Edelmana, tu je i Danny Amendola, jedan vrlo dobar i zahvalan hvatač, ali može im predstavljati problem što je on sličan tip igrača kao i Hogan i Edelman, i tu baš nemaju raznovrsnosti. Ali, to im dosad nije predstavljalo neki problem, pa čisto sumnjam da će i sada, ipak je Bill genije i ne treba sumnjati u njegove ideje. Umjesto Gronkowskog na poziciji TE-a igra Martellus Bennet, jedan jako dobar TE i iako on nije Gronkowski, dosta je dobra hvatačka opcija za Bradya. 


Patriotsi na poziciji probijača nemaju zvijezdu i nekoga tko bi bio prvi runnung back, već imaju 3 solidna probijača koji se odlično popunjavaju. Kod probijanja na srednjoj ili dužoj yardaži i kod kratkih dodavanja i screen passova na RB-a koriste Diona Lewisa i Jamesa Whitea, a kod probijanja za kraće yarde ili za TD u Red zoni koriste Legarretea Blounta i to im zasad odlično funkcionira.
Iako su prošle sezone imali jednu od najgorih ofanzivnih linija u ligi to se ove sezone drastično popravilo. Kao najveći razlog za to bih naveo povratak njihovog dugogodišnjeg trenera OL-e Dantea Scarnecchie, koji od 2013. nije bio s Patriotsima. On je napravio zaista sjajan posao u samo godinu dana, i ove sezone je OL Patriotsa dosta dobra. 


Kakav je zapravo trener Bill Belichick pokazala su i 2 slučaja s njihovim ponajboljim obrambenim igračima u ovoj sezoni. Najprije je na početku ove sezone trejdao svog ponajboljeg linebackera, Chandlera Jonesa u Arizonu a za njega je dobio LG-a Jonathana Coopera i pick druge runde. Mnogi su se tada pitali zašto je Bill trejdao sjajnog Jonesa, ali razlozi su dosta jednostavni. Jones nakon ove sezone postaje FA, i sigurno će zahtjevati ogroman ugovor, kakav realno i zaslužuje. Belichick je odmah znao da mu oni neće dati takav ugovor i trejdao ga je da dobije nešto za njega, nauštrb jedne sezone. Njegovoj odluci je sigurno pomoglo i to što je Chandler Jones nekoliko mjeseci prije imao i problema s policijom, kad je došao u policijsku postaju bez majice i vidno pod utjecajem narkotika. To kod Belichicka jednostavno ne prolazi i on to neće trpiti od nikoga. Osim možda od Bradya, koji to i neće napraviti.
Drugi slučaj je sa njihovim drugim linebackerom Jamiem Collinsom, koji je odlaskom Jonesa postao stup obrane Patriotsa. Pošto je i njemu ugovor isticao na kraju ove sezone, Belichick se ni njega nije libio trejdati, i poslao ga je u Cleveland Brownse, a za njega je dobio pick treće runde. Kad izgubiš 2 svoja ponajbolja igrača, na vrlo bitnim pozicijama u obrani, očekuje se pad performansi. Ali Patriotsima se to nije dogodilo, dapače, Patriotsi su dopuštali uvjerljivo najmanje poena po utakmici, samo 15.6, čak 2 manje od prvog sljedećeg pratioca u regularnoj sezoni. Odlaskom Jonesa i Collinsa, stupovi njihove obrane su postali Alan Branch u ofanzivnoj liniji te Donta Hightower u linebackerskoj jedinici.
Što se tiče secondarya, Patriotsa imaju 2 sjajna CB-a u Malcolmu Butleru i Loganu Ryanu, koji su baš jako podcjenjeni na NFL razini, iako su možda i najbolji par CB-a lige. Ni jedan ni drugi nisu u ničemu najbolji, ali kao par odlično fukncioniraju. Na poziciji safetya im igraju Patrick Chung i Devin McCourty. Chung je jedan dio sezone igrao poprilično loše, ali kako je sezona odmicala tako se i on popravljao i sad u duetu s sjajnim McCourtyem radi dobar posao u secondaryu Patriotsa.


Patriotsi će u ovom Superbowlu s druge strane imati Atlanta Falconse, kojima će ovo biti tek 2. nastup u Superbowlu, a u prvom su 1998. poražen od Denvera predvođenog Johnom Elwayem, kojemu je to bila zadnja utakmica u karijeri, ako ne računamo Pro Bowl 1999., a nećemo ga računati. Što se tiče novije povijesti, Falconsi su 2012. bili vrlo blizu Superbowlu, ali su poraženi u konferencijskom finalu od San Francisca u jednoj vrlo tijesnoj i dramatičnoj utakmici.
Nakon te sezone su krenuli u neku vrstu rebulidinga, i sljedeće 3 sezone nisu ni ušli u playoff. Ove sezone su ostvarili 11-5 omjer u regularnoj sezoni, i bili su slobodni u prvoj playoff rundi, kao i Patriotsi. I njih su nakon toga čekala 2 domaća dvoboja, protiv Seattlea i protiv Green Bay Packersa, i oba su uspiješno apsolvirali, a posebno je impresivna pobjeda protiv Packersa 44-21, kad su doslovno pregazili svoje protivnike koje je predvodio po mnogima najbolji QB današnjice, Aaron Rodgers. 


Najveći forte Atlante je njihov sjajni napad, za koji se slobodno može reći kako je najbolji u ligi. Postizali su najviše poena po utakmici u regualarnom dijelu, čak 33.8 po utakmici a i u playoffu su nastavili taj niz zabivši 30 sjajnoj obrani Seattlea i 44 Packersima. Taj napad predvodi osovina QB Matt Ryan-WR Julio Jones, a s njima se odlično nadopunjuje i duet RB-a Davonta Freeman i Tevin Coleman, koji zajedno igraju sjajno. Odlični su i u probijanju, a i oba odlično hvataju lopte i služe Ryanu kao check down ili screen opcije na kraćim rutama. Julio Jones je odlaskom Calvina Johnsona bez ikakve sumnje najdominantniji hvatač u ligi i missmatch je za svakoga igrača secondarya. To su na svojoj koži dobro osjetili Packersi i njihov CB Ladarious Gunter kojeg je Jones uništio sa 9 hvatanja za 180 yardi i 2 TD-a. Osim Jonesa, Ryan na raspolaganju ima i Mohameda Sanua i Taylora Gabriela, 2 dosta raznovrsna hvatača, a posebno opasan zna biti Gabriel koji je jako brz i predstavlja veliku opasnost niz teren. Najslabija karika u njihovom napadu je pozicija TE-a, gdje od odlaska Tonya Gonzaleza u mirovinu nisu našli dovoljno dobru zamjenu. Tako da sad na toj poziciji koriste Levinea Toiloloa i rookiea Austina Hoopera, koji su ipak skalu ispod ostatka napada.
Za ovako dobar napad velike zasluge ima i jedna od najboljih ofanzivnih liga lige, koju predvodi sjajni C Alex Mack, koji je doslovno krađa prošlogodišnjeg free agencya jer je jedan od najboljih centara lige u ovoj sezoni. Njihova ofanzivna linija nije imala problema s ozljedama, i cijelu sezonu igraju u istom sastavu, što im je velika prednost i to svakako mnogo pomaže Ryanu koji ima dovoljno vremena u pocketu, a i probijačima kojima ta sjajna linija čisti put i otvara prostor ispred njih. 


Gledajući samo statistiku, reklo bi se kako je obrana Falconsa dosta loša, ali to realno nije baš tako. Jako puno su napredovali kroz sezonu, što se i vidjelo u playoffu gdje su odigrali 2 dobre utakmice, a pogotovo se to mora reći za ovu u konferencijskom finalu protiv Green Baya i Aarona Rodgersa. U toj jedinici će im jako faliti prvi CB Desmond Trufant, ali on nije igrao ni protiv Seattlea ni protiv Green Baya pa su se Falconsi dosta dobro snašli. Najbolji igrači ove obrane su svakako LB Vic Beasley koji je predvodio NFL po sackovima sa 15.5 u regularnoj sezoni, te odlični rookie s Floride, Keanu Neal. 


Ono što ja vidim kao ključ ovog dvoboja je linebackerska jedinica Atlante. Mislim kako će za Atlantu biti ključno to kakav će pritisak uspijeti izvršiti na Bradya, jer ako on bude imao dovoljno vremena u pocketu, kao što je imao protiv Steelersa, pa... sve vam je jasno. Uz to, Patriotsi su uništavali Steelerse shallow cross rutama Edelmana i Hogana na što Steelersi nisu imali odgovor jer kod tih akcija je ključna reakcija linebackera koji moraju preuzeti WR i pratiti ga, a James Harrison i Lawrence Timmons su jednostavno prespori za to i Brady je to iskorištavao do maksimuma. Za razliku od Steelersa, Atlanta ima dosta pokretniju linebackersku jedinicu predvođenu upravo sjajnim Beasleyem, međutim, problem je što pass coverage nije forte Beasleyu već pass rush, i Falconsi će se morati prilagoditi tome, a uz to i vršiti pritisak na Bradya, što neće biti nimalo lako. 

Kao prednost Atlante vidim njihov sjajni napad, i nema sumnje kako će ih njihov ofanzivni koordinator Kyle Shannahan opet sjajno pripremiti za ovaj dvoboj i kako će opet imati nekog asa u rukavu protiv brane Patriotsa. Oružja svakako ima, a Shannahan je pokazao da zna kako ih koristiti. Problem za Falconse bi mogao biti što Patriotsi sjajno čuvaju najbolje hvatače protivničkih ekipa, jer Belichick to radi drugačije od ostalih. Većina drugih ekipa bi poslala svog najboljeg CB-a na Julia Jonesa u ovoj situciji, ali mislim kako Belichick neće, već će napraviti isto što je napravio i Antoniu Brownu. Stavit će svog drugog najboljeg CB-a Logana Ryana na Jonesa, i priključit će mu još jednog safetya kao pomoć, dok će na drugoj strani 1 na 1 ostaviti Butlera sa Sanuom. To mu je dosad često uspijevalo, pa i protiv sjajnog Browna i ne vidim razloga da to mijenja.
Vjerojatno će i opet Patriotsi startati sa 5 ljudi u secondaryu, i Falconsi će morati to nekako nadigrati. Mislim kako će im u tom slučaju najbolje biti što više koristiti probijanja na samom početku utakmice, kako bi se obrana Patriotsa morala zgusnuti, a možda čak i povući van jednog strong safetya kako bi se dobilo što više ljudi na liniji razdvajanja prilikom probijanja, a to bi automatski otovorilo više prostora u secondaryu za Ryana. 

No comments:

Post a Comment