Pošto je to zanimljiviji dio igre, barem većem dijelu gledaoca, prvo ću se posvetiti napadačkim pozicijama.
OFANZIVNE POZICIJE
Američki nogomet je vrlo vjerojatno sport s najviše mogućnosti za taktiziranje, za najviše različitih akcija i formacija, i jako teško je tu sve ih obuhvatiti i objasniti, pa ću ja uzeti osnovnu formaciju i objasniti pozicije, a neke druge formacije ćemo obraditi u sljedećim postovima.
Krenut ćemo od Line of scrimmagea, dakle od linije koja razdvaja obranu i napad i liniju s koje se izvodi lopta za svaku akciju.
OFANZIVNA LINIJA
Svaka ofanzivna linija se sastoji od 5 igrača:
C (Center) - Središnja figura svake ofanzivne linije je centar. Kao što mu i ime govori, centar najčeše stoji u sredini Ofanzivne linije, mada to ne mora biti slučaj jer neke ekipe kod pojedinih akcija znaju koristiti nebalansiranu (unbalanced) ofanzivnu liniju gdje je centar premješen na jednu ili drugu stranu, ali o tome nekom drugom prilikom. Centar je igrač koji pokreće samu akciju, izvodi loptu QB-u na njegovu zapovjed. Uloga svih ofanzivnih linijaša, pa tako i centra je blokiranje defanzivnih igrača, koji pokušavaju ili doći do QB-a ako je akcija dodavanja ili zaustaviti RB-a ako je igra probijanja. Centar je najčešće i glavna figura u ofanzivnoj liniji koja poziva akcije i vrste blokiranja za cijelu ofanzivnu liniju.
G (Guard) - s jedne i s druge strane centra stoje Guardovi (LG - left guard, RG - right guard) kojima je uloga također blokiranje defanzivnih igrača i spriječavanje istih da dođu do QB ili RB. U nekim situacijama, ako je takva akcija pozvana, jedan od Guardova se izvlači (Pull) i trči prema strani na kojoj se nalazi od centra i ide ispred RB-a u blokiranje i otvaranje puta niz teren, ili isto to rade za hvatača ko screen ruta.
T (Tackle) - na vanjskim krajevima ofanzivne linije imamo 2 Tacklea (LT - left tackle, RT - right tacke). Primarni zadatak im je isti kao i centru i guardovima, blokiranje defanzivaca kod dodavanja ili probijanja. Kod QB-a dešnjaka LT je najbitniji igrač u akciji dodavanja, jer spriječava defanzivne igrače da udare QB-a sa leđa, takozvani "the blind side", jer je to situacija koju QB ne vidi i ne očekuje udarac i vrlo često u takvm situacijama dolazi do izgubljene lopte. Prostor od jednog tacklea do drugog se zove "close line play", i to je jedini prostor na terenu na kojemu je dozvoljeno blokiranje protivnika s leđa (block from the back).
Iza ofanzivne linije se nalazi najbitnija figura na terenu svake NFL ekipa, njihov vođa napada:
QB (Quarterback) - prije svake akcije, QB u slušalicu u kacigi prima akciju s klupe, i u skupu (huddle) tu akciju govori svim svojim ofanzivnim igračima, jer tako i oni saznaju što im je činiti u sljedećoj akciji. Kad se svi postave na Liniju razdvajanja, QB pregledava obranu protivnika kako je postavljena, i može svojom odlukom promijeniti cijelu akciju (audible), ili promijeniti samo neke detalje (način blokiranja, smjer probijanja ili rutu trčanja hvatača). QB za izvođenje akcije može biti postavljen na 3 načina:
-Under Center (ako je odmah iza centra, i loptu prima iz ruke u ruku),
-Shotgun (ako je udaljen par koraka od centra i loptu prima snapom) ili
-Pistol (QB stoji na pola puta od centra do mjesta gdje bi bio u shotgun formaciji).
Kod samog izvođenja akcije, QB daje zapovjedi centru i prima loptu od njega kad u da znak za izvođenje akcije. Ovisno koja je akcija pozvana, QB nakon toga ili predaje loptu RB-u, sam ide u probijanje ili baca loptu niz teren za svoje hvatače.
Uz QB (iza ili pokraj), obavezno iza ofanzivne linije, se nalaze probijači:
RB (Running Back) - on je pozicioniran tako da prima od QB loptu i izvršava akciju probijanja, bilo kroz bilo oko ofanzivne linije. Iza ofanzivne linije se može nalaziti od jednog pa do 3 probijača, a ovisno o njihovom pozicioniranju i zadaćama u sljedećoj akciji razlikuju se 3 vrste running backa
- Tailback (često se naziva i HalfBack, i to je najčešće prvi probijač ekipe. On se najčešće koristi za osnovne načine probijanja, ali može i trčati rutu i hvatati loptu),
-Fullback (najčešće dosta krupniji igrač od taillbacka, najviše se koriste za blokiranja defanzivaca ili kad su akcije za kraću yardažu za probijanje kroz ofanzivnu liniju na snagu. Najčešće je pozicioniran bliže OL nego taillback, tako da može blokirati ispred njega.) te
-Wingback (puno se manje koriste od prve 2 opcije. Taj probijač se pozicionira izvan ofanzivne linije)
WR (wide receiver) - najšire postavljeni igrači, na jednu i drugu stranu ofanzivne linije. Njihova jedina zadaća je trčanje dogovorenih ruta, u kojima se trebaju osloboditi za hvatanje dodavanja. Ponekad se koriste i za blokiranje, ali to im je sekundarni zadatak. Što se tiče njihovog postavljanja, postoji nekoliko vrsta hvatača. Pošto po pravilima mora biti 7 igrača postavljeno direktno na liniju razdvajanja, jedan hvatač najčešće bude postavljen na nju i on se naziva Split end. Hvatači koji se postavljaju uz sideline, na jednu ili drugu stranu su Wide recieveri, a hvatači postavljeni između Split enda i Wide receivera su Slot recieveri. Naravno, ne koriste se svi oni u svakoj akciji, već pozicioniranje ovisi o akciji koja je pozvana.
TE (Tight End) - Tight end se postavlja na kraju ofanzivne linije, odmah do Tacklea, na jednoj ili drugoj strani. Oni su zamišljeni kao hibrid igrači, između ofanzivnog linijaša i hvatača. Pošto su najčeše postavljeni tik uz ofanzivnu liniju, jako često ih se koristi za blokiranje protivničkih defanzivaca, pogotovo kod akcija probijanjem. Ali, pošto su označeni kao hvatači (eliglibe reciever), mogu imati i svoju rutu niz teren i hvatati loptu.
Valja napomenuti da se ne koriste ovi svi igrači u svakoj akciji, već to ovisi o stilu igre ekipa, o pozvanoj akciji i još mnogo toga. Ono čega se sve ekipe, po pravilima, moraju pridržavati je to da na liniji razdvajanja moraju imati minimalno 7 igrača, a iza linije razdvajanja maksimalno 4 (uključujući QB).
DEFANZIVNE POZICIJE
Kako i napad, tako i obrana može imati jako puno formacija koje treneri koriste, ovisno o akcijama koje očekuju od protivnika. Ja ću pozicije objasniti na 2 osnovne defanzivne formacije, 4-3 i 3-4, a ostale varijacije na temu ću opisivati u sljedećim postovima, kad budem objašnjavao neke akcije koje se često koriste.
Osnovne obrambene pozicije su:
DT (Defensive Tackle) - isto kao i u napadu s ofanzivnom linijom, tako se i u obrani defanzivna linija psotavlja na liniju razdvajanja. U sredini te defanzivne linije igraju defensive tackles, a njihova primarna zadaća je zaustaviti probijača, ili izvršiti pritisak na QB-a (po mogućnosti i srušiti ga ako se uspiju probiti kroz ofanzivnu liniju). Onaj DT koji se postavlja izravno nasuprot suparničkog centra se naziva i NT (nose tackle) jer se nalazi doslovno nos u nos s centrom.
DE (Defensive End) - oni se postavljaju pokraj DT, na kraj defanzivne linije. Njihova primarna zadaća je pritisak na QB-a i njegovo rušenje, a ako je akcija probijanja onda zaustavljaju probijača, pogotovo ako ide široko oko ofanzivne linije. Najboljeg DE (najbržeg) se najčešće postavlja na desnu stranu obrane, jer s te strane dolazi QB-u na njegov blind side, ako je QB dešnjak.
MLB (Middle LineBacker) - on se često naziva i quarterback obrane, jer je on taj koji poziva obrambene akcije na terenu i postavlja svoje suigrače u vrstu obrane koju će igrati tu akciju. Oni imaju najviše zadaća u obrani, jer moraju prepoznati situacije i reagirati na puno različitih stvari. Moraju biti sposobni zaustaviti probijača, ako kojim slučajem prođe defanzivnu liniju, pokrivati sredinu terena u slučaju dodavanja na kraće rute niz sredinu terena te vršiti pritisak na QB-a i rušiti ga, kad ocijene da im to situacija dopušta. Dosta zahtjevna pozicija u obrani, jer zahtjeva brzu odluku i reakciju te da se prepozna akcija protivnika i reagira u skladu s njom.
OLB (Outside LineBacker) - postavljaju se lijevo (LOLB - left outside linebacker) i desno (ROLB - right outside linebacker) od MLB-a. Ako imaju određene fukncije u nekoj akciji, nazivaju se ili SLB (strongside linebacker - postavlja se na stranu gdje je Tight end, i zadužen je za njega ili RB-a ako ide u probijanje na tu stranu) ili WLB (weakside linebacker - postavlja se na suprotnu stranu od TE-a i najčešće se koriste za vršenje pritiska na QB-a ili prate RB-a ako trči rutu za hvatanje lopte).
Grupa braniča čija je funkcija pokrivanje terena u akcijama kad se ide na dodavanje i pokrivanje hvatača protivničke ekipe zovu se Defensive Backs (Secondary), a njihove pozicije su:
CB (Cornerback) - to su najčešće 2 igrača. koja se postavljaju nasuprot protivničkih WR i njihova zadaća je čuvati te hvatače dok trče rute i ne dopustiti im otkrivanje da prime loptu.
S (Safety) - oni su zadnja linija obrane, i postavljaju se najdalje od linije razdvajanja, duboko prema svom zadnjem polju. Najviše se koriste kao pomagači CB-ovima u pokrivanju hvatača dublje niz teren. Postoje 2 osnovne vrste safetya,
-SS (Strong Safety) koji je najčešće veći i sporiji od drugog safetya i postavlja se malo bliže liniji razdvajanja, najčešće na strani gdje je TE (strong side) i koristi se kao dodatna zaštita ako je akcija probijanja
- FS (Free Safety) koji je najčešće zadnji igrač obrane i služi kao zaštita od dubokih dodavanja i kao pomoć CB-ovima, u slučaju da im pobjegne hvatač niz teren. On ima veliku slobodnu u kretanju, i sam mora procijeniti na koju stranu treba krenuti u pokrivanje.
U nekim formacijama, treneri mogu maknuti jednog ili 2 defanzivna linijaša ili linebackera i postaviti još jednog ili 2 defensive backa, koji se u tom slučaju naziva NB (NickelBack - formacija s 5. DB-a) ili DB (DimeBack 6. DB. Formacija sa 5 defanzivnih backova (1 extra) se naziva Nickel formacija (po američkom Nickel Coinu - kovanici od 5 centi), a akcija sa 6 defanzivnih backova (2 extra) se naziva Dimeback formacija a obje se koriste kod očiglednih passing situacija, a to su situacije kada znaju da će protivnik ići na dodavanje (npr. 3rd & long situacije). U nekim ekstremnim situacijama, treneri znaju postaviti 7 ili čak 8 defensive backova. To se jako rijetko koristi, najčešće kod Hail Mary dodavanja ili nešto slično tome.
Postoje 2 osnovne vrste obrana koje se igraju, misleći na defanzivni Front seven ekipe (Defanzivna linija i linebackeri). Ono što valja napomenuti je da se te vrste obrana ne mijenjanju tokom utakmice, čak niti sezone, već da ekipe igraju ili jednu ili drugu obranu, jer se jako teško prebaciti s jedne na drugu.
4-3 Formacija
U ovoj formaciji obrambena ekipa na liniju razdvajanja postavlja 4 defanzivna linijaša, 2 DT (onaj veći i teži je NT i postavlja se na loptu, dok onaj manji i pokretniji se postavlja do njega) i 2 DE. Iza njih se postavljaju 3 Linebackera. Ova obrana se koristi češće, i u neku ruku se može nazvati standarnom obranom.
3-4 Formacija
U ovoj formaciji se postavljaju samo 3 igrača na liniju razdvajanja, a to su NT u sredini i 2 DE na obje strane pokraj njega. Iza njih se postavljaju 4 Linebackera, 2 ILB-a (Inside Linebacker) i 2 OLB (Outsie Linebackera). U ovoj formaciji su ključni linebackeri, koji kod probijanja pomažu DL-u, kod dodavanja preuzimaju hvatače, a uz to moraju i vršiti pritisak na QB-a i ako je moguće srušiti ga.
No comments:
Post a Comment